Dziś mamy:  03 / 05 / 2024 "Ci, którzy są z siebie zadowoleni, mają zawsze zły gust”- Jean Louis Balzak

Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna otrzymała dotację w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, zakup nowości wydawniczych i modernizację biblioteki.
Wniosek o fundusze został złożony jesienią, w marcu dotacja została przyznana, w maju pieniądze wpłynęły na konto szkoły – 15 tys. zł. Właśnie zaczynamy wielkie zakupy.

To już druga edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - powstał w 2015 r. Nasza biblioteka była już jego beneficjentem - w 2018 r. Główny cel programu to wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizacja bibliotek.
Dlaczego podniesienie kompetencji czytelniczych w społeczeństwie jest takie ważne? Czytanie wyposaża nas w umiejętności, które sprawiają, że rozumiemy wybory, których dokonujemy, że potrafimy szukać opcji, odpowiedzi, analizować otaczającą nas rzeczywistość . Bez czytania książek, jako ćwiczenia analizy i metody weryfikacji informacji, jesteśmy całkowicie bezbronni wobec treści serwowanych nam przez środki masowego przekazu, reklamy etc.
Wzmocnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.